Vypadá to, že vůbec nebude od věci napsat tu pár slov o řadě "ENGINEERED" od LEVIS, protože se najde dost lidí, co na tyto "zvláštní" jeans hledí jak z jara. Přitom jde z hlediska retro vintage oblečení o neobyčejnou a oblíbenou modelovou řadu.
Koncem devadesátých let měli v San Francisku pocit, že jim ujel vlak, jejich slavné a časem prověřené modely přestaly frčet, prodeje klesaly. Tátové a mámy, co vyrostli na klasických 501, si nekupují každý rok nové, protože ty staré byly vyráběny ještě fest, a tak na co utrácet, když ty jeté ještě drží, že. Mládeži, která v té době už dávno neobdivovala Jamese Deana, ale hledala plandavé kalhoty s rozkrokem u kolen, jaké nosili jejich hip-hop idolové, zkrátka 501 nevoněly. A tak se dámy a pánové od Levisu zamysleli, zmáčkli dánského designéra Rikke Korffa a ten jim načrtl první model Levis Engineered Jeans. Asi se nápad chytl, protože 9.6.1999 běželi na patentový úřad a nechali ti to zapsat.
Základní myšlenkou bylo tedy přiblížit se poptávce tehdejší mládeži po "volných" kalhotech a zároveň se vypořádat střihem i s efektem přetáčení nohavic u klasického denimu. Zřejmě nacpali i dost prachů do reklamní kampaně. Výsledek prodejů byl nad očekávání, aspoň v baštách denimu jako je Japonsko a Spojené království, v USA to však nebylo z počátku nic moc. Obecně se tedy tyhle jeans lišily od klasických hlavně vysokým pasem, jež měl vytvářet při spuštění na boky ten hip-hop efekt a stočenými (twisted) nohavicemi, které lépe vyhovují ergonometrii těla a pohybu. Kdo je někdy žehlil, ví co typický vsazený klín od rozkroku ke kolenům dělá...
Takhle vypadal původní model, který v r. 2009 vydali k 10. výročí v limitované číslované sběratelské edici.
Po prvním vzoru vymýšleli různé modelové obměny, se zachováním původních základních prvků a jaksi vědomě, nebo nevědomě oživovali dávno zapomenutý look prapůvodních jeans z přelomu 19. a 20. století, když kopírovali hlavně prvky železničářských a hornických pracovních kalhot. Občas přidali zadní stahovací pásek (rear cinch), tvary kapes, velké nýty atp.
Postupně zařadili i bundu, kde si obzvlášť nejde nevšimnout evidentní inspirace koncem 19. století, kdy starej Levi Strausse ještě honil nýtkaře po prérii se smlouvou. Tak se návrháři vlastně propracovali od původní myšlenky vnucování se mládeži přes hip-hop k jeans řadě, co v podstatě obsahuje všechny prvky "montérkového" věku jeansů. Nemohli udělat líp - tyhle jeans mají prostě ten správy look milované doby, když si je oblečete tam, kde máte pas (a ne boky), mají volný střih stejně tak, jak požadovali kdysi američtí horníci a železničáři, a ani vlastně nevíte, že je máte na sobě.
Během existence této modelové řady vzniklo tisíce variant a modifikací, některé až dost ulítlé, takže se klidně můžete setkat s mnohonásobnou obměnou stejné původní myšlenky a nemělo by vás to překvapit.
Proto je nakonec s podivem, že přes evidentní oblíbenost tuhle řadu po letech LEVIS v tichosti zařízl a prostě už Engineered Jeans neprodává, nové zkrátka už nekoupíte. Maximálně někde někomu ve skladu zůstaly malé velikosti, nebo třeba v Thajsku koupíte Asijské fake. Pokud na nějaké originály narazíte tady, nebo kdekoli, neváhal bych a takové, co dobře sedí, rychle zařadil do své sbírky. Jednou už nebudou....
Žádné komentáře:
Okomentovat