Se slunečními a teplými dny se gentlemanovi nabízí konečně ze šatníku vytáhnout klasické a velmi oblíbené "Chino pants" a tak prostřídat doposud preferovaný tvrdý indigo denim jiným odstínem. Kde se ony "chino" vzaly, a co je ten kus hadru vlastně zač? Chytrák google jistě odpoví vyčerpávajícím způsobem, ale pro líné pár slov od nás.
Jejich původ se přičítá, jako u spousty jiných skvělých věcí, armádě, nejpravděpodobněji Britské, která tenhle typ kalhot poprvé zavedla ve svých jednotkách někdy v polovině 19. století pro oblasti Indických kolonií. Američané si jich nemohli nevšimnout a velmi se osvědčily během Americko-španělské války v r. 1898, aby je pak oficiálně zavedla do portfolia uniforem v r. 1903. Od té doby je měl ve svém duffel bagu prakticky každý americký veterán, vracející se z války domů, ať už sloužil u armády, námořnictva, či u letectva, a tak osvědčené kalhoty sloužily dál na farmě, v továrně, i v kanceláři, jako méně formální oděv.
Původní střih jsou rovné volnější pohodlné nohavice s rovnými kapsami po bocích, s jednou, či dvěma kapsami vzadu a zapínáním na knoflíky v barvě khaki.
O vzniku názvu "chino" se vedou spory, ale jako nejpravděpodobnější se jeví verze o původním čínském materiálu, nebo čínských krejčích.
Časem různí výrobci v civilu přidali zip, nebo pohodlnější záložky v předu, což odpovídalo době i stylu použití, až po dnešní dobu, kdy módní domy jako hit nabízí pod tímto názvem bohužel kalhoty v úzkém slim fitu, a v těch nejšílenějších barvách. To už ale není nic pro mě... :-)
Prostě tahle osvědčená klasika nesmí chybět v šatníku žádného klasického gentlemana.